W dniach 13 - 18 października 2019 r. przedstawiciele klas trzecich Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie uczestniczyli w wymianie uczniowskiej, realizowanej w ramach projektu „ Razem dla Edukacji. Regiony zakorzenione – regiony wykorzenione – miejsca ważne dla naszej historii”. Pierwsze dwa dni pobytu w Polsce młodzież spędziła  w Zakopanem.  W Muzeum Tatrzańskim odbyła się   interesująca lekcja  o nazwie „Goralenvolk-lekcja trudnej historii”, w toku której uczniowie dowiedzieli się o próbie wykorzenienia górali podczas okupacji nazistowskiej.  Wędrując szlakiem tatrzańskim,  utwalali na zdjęciach niesamowite widoki, wysłuchali  mnóstwa ciekawostek o górach i góralskiej kulturze z ust przewodnika -  prawdziwego górola z dziada pradziada, który w dodatku zagrał na kilku oryginalnych instrumentach ludowych. Czas wolny upłynął  na kupowaniu upominków na Krupówkach -  słynnym zakopiańskim deptaku. Wieczorem, nie zważając na zmęczenie, uczniowie wzięli udział w warsztatach fotograficznych oraz świetnie  bawili się na wspólnej dyskotece!
W drodze powrotnej z Zakopanego młodzież z Polski i Litwy zwiedziła wielowiekowy Kraków -  jedno z miast o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce.
Kolejne dwa dni upłynęły na poznawaniu Łodzi . Nasi uczniowie  wspólnie z uczniami Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Bosko uczestniczyli w  lekcjach historii , jęz. polskiego i geografii , a także w warsztatach dziennikarskich oraz tańca góralskiego. Zmęczeni, ale pełni wrażeń 18 października wyruszyli w drogę powrotną do Wilna. Za treściwie spędzony czas chcielibyśmy serdecznie podziękować Stowarzyszeniu ,,Wspólnota Polska”/ Łódź/ oraz organizatorowi - Szkole Salezjańskiej im Księdza Bosko w Łodzi.