23 maja 2024 r.

5 miejsce wśród 24 drużyn – oto wynik ekipy LAMWIL MIŚKI naszego liceum podczas IV edycji Polonijnego Turnieju Gier Planszowych IPN im. Misia Wojtka, która odbyła się w dniach 12 - 17 maja 2024 roku w Warszawie.
Liceum reprezentowali uczniowie klas 8 i I: Adriana A., Nikoleta K., Augustyn R., Sebastian K., Aleksandr Damian A.

W eliminacjach do IV edycji Turnieju w systemie zdalnym i stacjonarnym wzięło udział ponad 1000 zawodników z 19 krajów z 5 kontynentów. Do Warszawy przyjechały 24 drużyny z Australii, USA, Belgii, Islandii, Turcji, Kataru, Litwy i Szkocji.
            12 maja wieczorem uczestnicy rozpoczęli turniej, śpiewając piosenkę o Misiu Wojtku. Potem rozlosowano przydziały drużyn do konkretnych grup turniejowych. Nasza drużyna trafiła do grupy z Wielką Brytanią, USA, Australią. Od poniedziałku rozpoczęły się zmagania, które oficjalnie otworzył Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN dr Adam Pleskaczyński.
            W ciągu czterech dni uczestnicy zmagali się w pięciu grach planszowych, takich jak „Miś Wojtek”, „Znajdź Znak” oraz grach z serii „Gwiaździsta Eskadra" („303”, „111”).
            Codziennie po południu uczniowie mieli szereg rozrywek. Zwiedzali m.in. Łazienki Królewskie, starówkę warszawską. Wtorkowe popołudnie spędzili w Centrum Nauki Kopernik, gdzie w atrakcyjny sposób poznawali meandry nauk ścisłych. W najnowocześniejszym planetarium w Polsce uczestnicy turnieju mieli okazję odbyć „Rejs po niebie“.
            Wieczorem odbywały się zajęcia integracyjne: testowaliśmy nowe gry, śpiewaliśmy patriotyczne piosenki, oglądaliśmy filmy.
            Z biciem serca czekaliśmy na wyniki turnieju. Po podsumowaniu wyników zmagań najlepszymi drużynami zostali przedstawiciele Irlandii - zdobyli 1 i 2 miejsca. LAMWIL Miśki, czyli my, zajęliśmy 5 miejsce.

Podczas pobytu cały czas czuliśmy się zaopiekowani przez organizatorów imprezy - Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundację Polonica.  Szczególne wyrazy podziękowania składamy panu Tomaszowi Bastkowskiemu, pomysłodawcy i realizatorowi turnieju.

Inne media - Znad Wilii, Wilnoteka