4 marca 2024r.

Uczymy Myślenia…w Wilnie!

Poniżej relacja naszej Trenerki, Janina Chochłakiewicz z jej szkolenia w Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie.
„Szkoliłam 45 nauczycieli (w tym dyrektor, wicedyrektor, przedmiotowcy, psycholog, pedagog, nauczyciele wspierający - podzieleni byli na 9 zespołów po 5 osób) z @Programu Rozwoju Kompetencji 4K.
Nauczyciele - duży, zróżnicowany wiekowo i stażem zespół. Do tego w każdej grupie przynajmniej jeden nauczyciel niemówiący po polsku, ale rozumiejący ten język (taka osoba miała duże wsparcie ze strony kolegów, którzy, nie zakłócając, szybko tłumaczyli, dojaśniali).
Zespół nauczycieli był bardzo zaangażowany. Praca z rutynami przebiegała sprawnie i bez dużego poślizgu czasowego. Atutem dla mnie, jako prowadzącej, był fakt, że nauczyciele mieli poprzedniego dnia szkolenie w tradycyjnej formule ("gadająca głowa"). Byli nim zmęczeni, znudzeni i ... zniesmaczeni (to wiem z rozmów kuluarowych w czasie przerwy).
Początek szkolenia był więc przełamywaniem lodów... Nie trwało to długo, bo przecież po informacjach wstępnych (cele, zasady pracy na szkoleniu...) pojawiła się pierwsza rutyna - MOST 1 i nauczyciele mogli poczuć, że to szkolenie będzie inne. Rozkręcili się...
Po każdej rutynie zatrzymywaliśmy się na pytaniach, ale potem otwierał się prawdziwy worek z następnymi.
W tym gronie sporo osób śledzi nasze wpisy na grupach na Facebooku. Nauczyciele dzielili się ze mną swoimi spostrzeżeniami, mówili, jak między innymi dzięki temu trafili na MK. Miałam wrażenie, że zaproszenie nas na szkolenie było ich oddolną inicjatywą, a p. dyrektor poszła za tym głosem.
Pani Dyrektor o wszystko zadbała. Była też aktywną uczestniczką szkolenia i pracowała zespołowo, dając innym (co cenne!) pole do działania.
Szkolenie w Wilnie było dla mnie bardzo cennym doświadczeniem. Pracowałam z nauczycielami, którzy nie dysponują tyloma pomocami co ich koleżanki i koledzy w Polsce, którzy wiele materiałów muszą tworzyć sami. Wyraźnie w rozmowach wybrzmiało, że rutyny myślowe pomogłyby im przestać się koncentrować na tym, czego nie mają, a zobaczyć nową perspektywę w pracy z uczniem. Zobaczymy, co przyniesie czas..."
Na grafikach widać jak zostało ocenione szkolenie.
Poniżej kilka głosów od Nauczycieli:
"Trenerka była wspaniale przygotowana do szkolenia. Wyraźnie i interesująco mówiła. Utrzymywała zainteresowanie uczestników. Świetnie prowadziła szkolenie."
"Trenerka ma opanowany warsztat takiej pracy i teoretycznie i praktycznie, to się odczuwa."
"Kiedyś myślałam o MK .. jako o trudnej kompetencji do opanowania.
Teraz myślę ... że mogę zacząć stosować MK w nawet zwykłej codzienności."
"Kiedyś myślałem o myśleniu krytycznym bardziej wąsko i więcej pracowałam nad kreatywnością, teraz mam szerszy obraz i wytyczne jak pracować."
"Kiedyś myślałam o myśleniu krytycznym, że rutyny są trudne do zastosowania. Teraz myślę, że to ułatwia pracę i sprzyja zaangażowaniu uczniów i ich sukcesom."

Gdy ma się odpowiednią metodykę, odpowiednie narzędzia, to szkolić z myślenia krytycznego można pod każdą szerokością geograficzną.

Tekst Instytutu Krytycznego Myślenia - Niepubliczny ODN