18 grudnia 2023 r.

Od kilku tygodni w głównym korytarzu szkoły można oglądać wystawę, poświęconą Mikołajowi Kopernikowi, która przybyła do nas z Archiwum Państwowego w Olsztynie.
     Wystawa nosi nazwę „Kopernik też był archiwistą” i przedstawia wpisy Mikołaja Kopernika w inwentarzach Warmińskiej Kapituły Katedralnej, czyli księgach spisujących faktyczny stan majątku tej kapituły. Mikołaj Kopernik z racji zajmowanego stanowiska administratora majątku kapituły skrupulatnie spisywał powierzony mu majątek i dlatego można śmiało twierdzić, że był w pewnym stopniu archiwistą.
     O Mikołaju Koperniku wiemy, że był wybitnym astronomem i genialnym matematykiem, jak również doktorem praw, lekarzem, geografem, reformował kalendarz juliański, tłumaczył autorów greckich na łacinę oraz pasjonował się sztuką. Z racji zajmowanego stanowiska był też doskonałym administratorem diecezji i dóbr kapitulnych.
     Wystawa zamyka obchody 550. rocznicy urodzin wielkiego uczonego w naszej szkole.
     Więcej o wystawie w Archiwum Państwowym w Olsztynie – TUTAJ.