13 11 2023

W dniach 6-10 listopada b.r. w ramach edukacyjnego wyjazdu "Poznaj polską kulturę", zorganizowanego przez Dom Kultury Polskiej w Wilnie, uczniowie III klas gimnazjalnych wraz z panią Ireną Litwinowicz mieli wspaniałą okazję zwiedzić przepiękny Wrocław. Program wyjazdu dał możliwość zgłębić wiedzę o Polsce, jej kulturze i historii. Podczas pobytu we Wrocławiu uczestnicy zwiedzili przepiękną, historyczną starówkę, gdzie nie obeszło się bez szukania słynnych wrocławskich krasnali, ukrywających się w każdym zakątku. Najstarsza dzielnica Wrocławia, Ostrów Tumski, to średniowieczna dzielnica kościelna, gdzie dotychczas latarnie są o zmroku zapalane i o świcie gaszone przez prawdziwych latarników. Po długim zwiedzaniu wieczorem czekał na nas film polskiej produkcji. Obejrzeliśmy współczesną ekranizację powieści Władysława Reymonta „Chłopi", który podbija listę oglądalności. Kolejnym punktem było Zoo wrocławskie, gdzie na początku przewodnik oprowadził nas po Afrykarium, pięknym kompleksie przedstawiającym faunę i florę, zamieszkującą różne zakątki kontynentu afrykańskiego. Jedną z większych atrakcji Afrykarium był tunel, prowadzący przez basen, gdzie podziwialiśmy życie morskich zwierząt z ich perspektywy. Niesamowite wrażenie zostawiła na nas "Panorama Racławicka", gdzie obejrzeliśmy ogromne dzieło sztuki, przedstawiające Bitwę pod Racławicami, która była jednym ze starć podczas Insurekcji kościuszkowskiej. Zachwyciło nas interaktywne Muzeum Pana Tadeusza, gdzie poznaliśmy dzieje, tradycje i obyczaje, styl życia i całokształt szlachty polskiej. Mieliśmy też okazję obejrzeć manuskrypt epopei narodowej Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Zwiedziliśmy także wystawę "Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła 1945-2020”, która przedstawiała wyroby ze szkła polskich projektantek. Przeróżne kształty, wzory i kolory zachwycały swym pięknem. Wyjazd edukacyjny do Wrocławia zostawił na nas niesamowite wrażenie. Jesteśmy wdzięczni organizatorom za wspaniale spędzony czas.

Katarzyna Łakis, III b kl.

Projekt dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka PolskiegoFundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana OlszewskiegoAmbasadę RP w Wilnie