2023-11-10

W dn. 8 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyły się regionalne rozgrywki IV Polonijnego Turnieju Historycznych Gier Planszowych im. Misia Wojtka. Organizatorami Turnieju są Instytut Pamięci Narodowej i Fundacja Polonica.
    Gry edukacyjne, wydawane przez pion edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej, cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Niektóre są znane też na Litwie. Jak zauważyli edukatorzy, reprezentujący Fundację Polonica, takie gry realizują popularne niegdyś hasło: „bawiąc – uczyć”. Grać można zarówno przy stole, jak też on line.
Uczniowie klas 8 i I gimnazjalnych grali stacjonarnie w 5 gier: „Miś Wojtek”, „Gwiaździsta Eskadra“ (303, 111, 7) oraz „ZnajZnak“.
Wszystkie gry nawiązują do historii Polski. „Miś Wojtek“  odwołuje się do realiów II wojny światowej. Ukazuje dzieje Polaków wywiezionych z terenów okupowanych przez Związek Sowiecki i ich długą wędrówkę z Rosji, przez Iran, Palestynę, Egipt i Włochy aż do Szkocji. Z kolei „ZnajZnak” to gra edukacyjna, która za pomocą 133 symboli opowiada historię Polski od 1918 do 1989 roku. Jest to jedna z niewielu gier, która przekazuje graczom wiedzę, nie nudzi i nie męczy. Zwycięzcą zostaje ten, kto pierwszy na dwóch dowolnych kartach odnajduje znak i podaje jego nazwę.
Większość uczniów była zgodna, że takie rozgrywki to nie tylko zabawa, ale też dobry sposób na zgłębianie wiedzy na temat historii Polski.
    Pięciu zwycięzców turnieju - Adriana A. (8a), Nikoleta K. (8b), Aleksander A. (Ia), Sebastian K. (Ia) oraz Augystyn R. (Ib) - w maju 2024 r. będzie reprezentować Wilno w finale IV Polonijnego Turnieju Gier Planszowych IPN im. Misia Wojtka, który odbędzie się w Warszawie.