2023-08-24

W tym roku w czasie wakacji uczniowie Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie otrzymali zaproszenie od ,,Macierzy Szkolnej” na tygodniowe kolonie do Wrocławia. Sponsorem wyjazdu był Zarząd Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacja TVP Wrocław, za co jesteśmy bardzo wdzięczni . Naszymi koordynatorami byli Pan Błażej Szymczak , Pani Ewa Skinderowicz oraz Pan Wiktor Szanin z Polski , a koordynatorami z Litwy - nauczyciele naszego liceum  Pani Halina Zimińska, Pani Henrika Ruzgienė oraz wicedyrektor liceum Pani Jolanta Bojarowicz.
   Z Wilna wyjechaliśmy 24 lipca, wróciliśmy 31 lipca bieżącego roku. Podróż minęła spokojnie, lecz była bardzo długa. Po przybyciu i zakwaterowaniu w ośrodku zdążyliśmy zwiedzić okolice Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12 dla uczącej się młodzieży we Wrocławiu.
   Następnego dnia pojechaliśmy do Hydropolis na Grobli-Centrum Edukacji Ekologicznej . Hydropolis jest miejscem, w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. Nieco pózniej wyruszyliśmy do   Sky Tower – pięćdziesięcio piętrowy wieżowiec, który pozwala podziwiać krajobraz Wrocławia około 200 metrów nad ziemią. Wieczorem, po kolacji, spacerowaliśmy śladami wszędobylskich rzeźb krasnali, które przedstawiają wybitne osobistości Wrocławia.
   We środę mieliśmy całodzienną wycieczkę na Błędne Skały. Błędne Skały czyli malowniczy Skalny Labirynt znajdują się na stokach Skalniaka na wysokości 852 m, na pograniczu polsko-czeskim w Sudetach Środkowych. Wyjazd wszystkim się spodobał, bo dopisywała cudowna pogoda. Po południu mieliśmy lekcję realizowaną przez pracowników Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej. Dzięki zajęciom poznaliśmy bliżej Dolny Śląsk i jego zabytki.
   Czwartego dnia odbyliśmy piękny spływ kajakami po Dolinie Baryczy w Parku Krajobrazowym. Podziwialiśmy piękne widoki brzegu rzeki, lasy i pola. Wieczorem wyruszyliśmy do centrum Siemacha Spot Magnolia Park. Siemacha -to wyjątkowe miejsce spotkań młodych ludzi, którzy tworzą pełną energii i pomysłów społeczność, a swoje talenty przekuwają w przeróżne umiejętności dające szansę na lepszy start w dorosłe życie. Własnie tu miełiśmy okazję zapoznać się z młodzieżą z Polski i Ukrainy , wspólnie zrealizowaliśmy ciekawe zajęcia ze wspinaczki na ściankę, z tańców, dżudo i kulinarii. Tu się odbyło i uroczyste spotkanie z Wicemarszałkiem Województwa Dolnoślokiego Panem Marcinem Krzyżanowskim oraz ekipą TVP Wrocław.Po wspaniale spędzonym czasie wróciliśmy do ośrodka.
   Kolejnego dnia wyruszyliśmy na całodzienną wycieczkę do Kopalni Węgla w Nowej Rudzie. Tam dowiedzieliśmy się od przewodnika, jak w zamierzchłych czasach dzieci wydobywały węgiel. Wycieczka była mega interesująca. Po kolacji wybraliśmy się do miasta, aby obejrzeć atrakcyjną Fontannę Multimedialną. To jest największy tego typu obiekt w Polsce oraz jeden z największych w Europie.Ma prawie hektar powierzchni, 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych i 3 dysze ogniowe. Fontanna Multimedialna przyciąga uwagę wielu turystów. Po całym dniu zwiedzania byliśmy zmęczeni, lecz pełni wrażeń.
   Nazajutrz, w sobotę obejrzeliśmy ważne miejsce dla Polaków – Panoramę Racławicką. Jest to dzieło upamiętniające setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej i jedynej wygranej bitwie powstańczej. Po intensywnym dniu zwiedzenia poszliśmy na wieczorny spacer po Ostrowie Tumskim, gdzie musieliśmy nagrać krótki filmik o naszym pobycie we Wrocławiu.
   W niedzielę poszliśmy do kościoła na Mszę Św. dla osób niesłyszących. Po mszy, ksiądz nauczył nas kilku gestów w języku migowym. Później udaliśmy się do Wrocławskiego Zoo, które jest największe w całej Polsce i można obejrzeć w nim dużo różnych egzotycznych zwierząt. Tak zakończył się nasz pobyt w Polsce.
   Wyjechaliśmy rano w poniedziałek, pełni zachwytu i wspomnień, żegnając piękny Wrocław.
 Na zakończenie chcielibyśmy w imieniu całej grupy podziękować Urzędowi   Marszałkowskiemu Wojewódstwa Dolnośląskiego, Dolnośląskiemu Specjalnemu  Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu nr 12 dla uczniów Niesłyszących i Słabosłyszących, Stowarzyszeniu Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie ,,Macierz Szkolna” za zorganizowanie kolonii oraz naszym troskliwym opiekunom, którzy w swojej pracy wykazały się dużym zaangażowaniem.

P.S. Uważamy,że takie pobyty łączące naukę języka polskiego z wypoczynkiem są bardzo ważne - dzieci mają kontakt z poprawną polszczyzną, poznają polską kulturę, zwiedzają Polskę.

Tekst był napisany przez uczniów Liceum im.Adama Mickiewicza w Wilnie:
Annę Marię Bojarowicz ,Bogusława Bojarowicza Agatę Mackiewicz,Martę Šakalytė.