2023-06-12

W celach zapoznania się z możliwościami chemii organicznej,pomagającej rozstrzygać wynikające problemy jakich dostarcza nam dzisiejsza cywilizacja, uczniowie III klas gimnazjalnych udali się na zakład Šilputa pod Wilnem. Jest to nowoczesna fabryka styropianu, w której produkcja jest zoptymalizowana i zautomatyzowana, zainstalowane są nowoczesne urządzenia do produkcji wyrobów styropianowych - materiałów ogrzewczych. Jako uczniów szkoły o kierunku ekologicznym ciekawił nas problem ochrony środowiska. Czy obecnie stosowane technologie w maszynach bardzo się różnią od tych – powiedzmy – z przed dziesięciu, piętnastu lat? Co i w jakim stopniu stało się bardziej ekologiczne? Czy możliwe jest w procesie produkcji styropianu zmniejszyć do minimum zużycie energii? Czy technologia produkcji jest bezodpadową?

Zwiedzanie fabryki Šilputa było doskonałą okazją do bliższego poznania produkcji styropianu za co serdecznie dziękujemy dyrektorowi Jerzemu Makowskiemu.