Narodowe czytanie zainicjowane zostało przez parę  prezydencką Rzeczypospolitej  Polskiej,  Andrzeja Dudę wraz z małżonką w 2012 roku.

Od tego czasu cała Polska oraz Polacy mieszkający poza jej granicami w dużych i małych miasteczkach, wioskach, w przeróżnych miejscach: skwerach, audytoriach, szkołach i przystankach tramwajowych biorą w nim udział. Narodowe czytanie miało miejsce nawet na Antarktydzie
Czyta para prezydencka, aktorzy, profesorzy, studenci, uczniowie i zwykli przechodnie.
Czytano ,,Pana Tadeusza” , dzieła Aleksandra Fredry, ,,Lalkę” Bolesława Prusa, ,,Qvo vadis” Henryka Sienkiewicza , ,,Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, ,,Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
Od kilku lat nasza szkoła przyłączyła się do tej pięknej akcji mającej na celu promowanie najpiękniejszych dzieł literatury polskiej podejmujących ważną dla Polaków problematykę a także uniwersalną, ponadczasową i ponadgeograficzną.
Szóstego września w murach Liceum im. Adama Mickiewicza odbyło się ,,Narodowe Czytanie 2019”.
W szkolnej auli licznie zgromadzili się uczniowie 3 i 4 klas licealnych.
 W tym roku na ósmą edycję Narodowego Czytania para prezydencka zaproponowała osiem nowel, które są perłami nowelistyki polskiej. Jak zaznaczył w swym liście prezydent Andzej Duda:
 ,, Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności.
Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.”
Nasi uczniowie zaprezentowali fragmenty pięciu nowel, wśród których znalazły się:
,,Dobra pani” Elizy Orzeszkowej”, ,,Katarynka” Bolesława Prusa, ,,Sachem” Henryka Sienkiewicza, ,,Dym” Marii Konopnickiej oraz ,,Rozdzióbią nas kruki, wrony...” Stefana Żeromskiego.
Spotkanie nasze zainaugurowała Dyrektor liceum Pani Iwona Czerniawska, która nie po raz pierwszy bierze udział w tej akcji i w tym roku życzliwie podjęła się misji odczytania listu Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy skierowanego do wszystkich Polaków, niezależnie, gdzie się znajdują.
Mamy nadzieję, że młodzież usłyszała przesłanie, które chcieli nam donieść autorzy i będzie się nim kierowała na swej drodze życiowej.