2023-03-29

Projekt ekologiczno - edukacyjny „Małymi krokami do dużych działań“.

W dobie gwałtownych zmian i rozwoju cywilizacji coraz większego znaczenia nabierają pojęcia „edukacja ekologiczna”, „ochrona środowiska”, „polityka ekologiczna” czy też „strategia ekorozwoju”. Człowiek od wieków korzysta z naturalnych bogactw ziemi, eksploatuje je i zanieczyszcza powietrze, wodę i glebę. Problem śmieci staje się coraz bardziej dotkliwy. Społeczeństwo jest nadal mało wrażliwe na problem śmieciowy i zanieczyszczenie środowiska, zatem kształtowanie postawy proekologicznej powinno się rozpoczynać już na etapie edukacji przedszkolnej. Nasze liceum od pewnego czasu realizuje wybrane treści z zakresu edukacji ekologicznej, kształtując u dzieci prawidłowe postawy proekologiczne. 22 marca bieżącego roku uczennice klas II a, III a, b rozpoczęły realizację projektu ekologiczno - edukacyjnego „Małymi krokami do dużych działań“. Projekt przeznaczony jest do pracy z dziećmi w przedszkolach "Uśmiech" i „Vėtrungė“ oraz w szkole - przedszkolu „Źródełko“. Realizując projekt, chcemy uzmysłowić przedszkolakom ważne treści, między innymi, jaki sens ma codzienna segregacja śmieci, dlaczego te działania są tak ważne, a pojemniki mają różne kolory i co się ma znajdować w każdym z nich? Odpowiemy też na pytania, w jaki sposób wykorzystywać odpady i na czym ma tak naprawdę polegać umiejętność kulturalnego współżycia człowieka z otoczeniem i środowiskiem naturalnym. W ramach projektu uczennice liceum już odwiedziły przedszkole „Vėntrungė“, gdzie przeprowadziły zajęcia dla młodszych kolegów. Dzieci obejrzały filmy edukacyjne, rozpoznawały materiały odpadów, a następnie segregowały je do odpowiednich pojemników (makulatura, szkło, plastik). Przedszkolaki z wielkim zapałem oraz radością uczestniczyły w zabawach ekologicznych. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało słodką niespodziankę.