30 11 2022

Jesienią 2021 r. w naszej szkole zaczął działać "Klub Filmu Polskiego", którym opiekują się do dzisiaj panie B. Borowska i A. Makowska. Idea wzorowana jest na popularnych w Polsce Dyskusyjnych Klubach Filmowych (DKF) lub Klubach Dobrego Filmu.

WsSzkolnych zasobach brakowało współczesnych filmów polskich, dlatego postanowiono skorzystać z możliwości ubiegania się o grant we współpracy ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen.

W ramach realizacji projektu  zostało zakupionych 17 płyt DVD z filmami polskimi, które powstały w latach 2015 - 2021. Do przyjemnego oglądania filmów potrzebowaliśmy wygodnych siedzisk. Zostało kupionych 14 worków do siedzenia.

Do 30 listopada 2022 r. odbyły się 2 seanse filmowe, w których wzięło udział łącznie 37 uczniów. Uczniowie sami zdecydowali, które filmy chcą obejrzeć. Przeglądowi filmów towarzyszyła część wprowadzająca do filmu, jak też jego omówienie. Uczniowie bardzo pozytywnie ocenili wydarzenie.

Wyposażenie szkolnego "Klubu Filmu Polskiego" będzie służyło społeczności szkolnej również po zakończeniu i rozliczeniu projektu. Oglądanie filmów, ukazujących współczesne społeczeństwo i państwo polskie wzbogaci lekcje języka polskiego i historii, pośrednio uzupełni wiedzę młodzieży naszej szkoły o aktualiach życia w Polsce. Natomiast na workach wygodnie się siedzi w czasie przerwy w korytarzu, bibliotece i czytelni szkoły.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w ramach programu Pomoc Polonii i Polakom za granicą 2022.