2022-11-09

W dniach 31 października – 4 listopada grupa uczniów oraz nauczycieli Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie udała się na piąte spotkanie partnerów międzynarodowego projektu Erasmus+ „Ponad różnicami: zaakceptuj mnie takim, jakim jestem”, które miało miejsce w Grecji, w miasteczku Katerini. Partnerzy z Grecji gościli przedstawicieli szkół z Włoch, Rumunii, Hiszpanii, Chorwacji oraz Litwy.
Celem spotkania była wymiana doświadczeń dotyczących promowania wspólnych dla Europejczyków wartości oraz kształtowanie postawy tolerancji wśród młodzieży w zakresie różnorodności kulturowej, religijnej i społecznej.
Goście zadbali o interesujące zajęcia edukacyjne w grupach międzynarodowych. Uczniowie dzielili się doświadczeniem, tworząc wspólne prawidła dotyczące kultury zachowania oraz poznając zasady etykiety językowej oraz  dobrych manier w przestrzeni publicznej. Dyskutowali na tematy związane z takimi wartościami, jak demokracja, tolerancja, wolność, godność osobista i poszanowanie odmienności. Partnerzy wzięli udział w warsztatach ,,Let's fly our emotions” („Dajmy upust naszym emocjom”), podczas których analizowali sposoby uwolnienia się od negatywnych emocji i stresu towarzyszącego nam w życiu codziennym, dowiedzieli się,  jak radzić sobie z uprzedzeniami w relacjach z różnymi ludźmi. Na zakończenie warsztatów zostały wypuszczone latawce z zamieszczonymi sloganami „Different but equal”, „No discrimination”, „Peace”, „Happiness”. Warto dodać, że podczas wieczorków integracyjnych zawiązywały się liczne nowe przyjaźnie.

Podczas pobytu w Grecji mieliśmy  wspaniałą okazję zwiedzić piękne miasto portowe Thessaloniki oraz uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Wojny, podczas których poznaliśmy historię wyzwolenia Grecji i jej trudną drogę do niepodległości. Innego dnia gospodarze zainicjowali wypad do Narodowego Parku Góry Olimp. W trakcie pieszej wędrówki podziwialiśmy ukrywające się wśród drzew i skał wodospady górskie oraz szczyt najwyższej greckiej góry „Tron Zeusa”. Zwiedziliśmy również ukryty w górach klasztor św. Dionizosa i zamek Platamonasa. Wspaniałym zwieńczeniem pobytu stało się delektowanie  się przysmakami kuchni greckiej w klimatycznej restauracji nad brzegiem Morza Egejskiego.