2022-10-14

W dniach 26-30 września odbyło się czwarte spotkanie w ramach międzynarodowego projektu Erasmus +. Ponad różnicami: zaakceptuj mnie takim, jakim jestem“. Przywitaliśmy gości z Chorwacji, Rumunii, Hiszpanii, Włoch oraz Grecji. Najważniejszym celem projektu było omówienie tematu, jak zapobiec bullying’owi w środowisku szkolnym i w przestrzeni internetowej oraz analizowanie mechanizmów powstania mowy nienawiści. Pracowaliśmy w trzech grupach międzynarodowych, dzieliliśmy się doświadczeniami i ustalaliśmy sposoby prewencji tego zjawiska. Wynikiem wspólnej pracy wszystkich uczestników projektu był dekalog prawideł. Wysłuchaliśmy wykładu "Media litteracy" („Medijų raštingumas”), który miał na celu szerzenie wiedzy na temat, jak poprawnie zachowywać się w mediach społecznościowych, jakich treści nie powinniśmy zamieszczać i jak bolesne nieraz mogą być skutki takiego bezmyślnego zachowania. Oprócz tego uczestnicy projektu mieli okazję delektować się przysmakami litewsko - polskiej kuchni, które były przyszykowane przez uczniów naszej szkoły. Wspólnie też oglądaliśmy występ zespołu „Sto Uśmiechów”, braliśmy udział w zabawach integracyjnych oraz zajęciach edukacyjnych i sportowych. Zwiedziliśmy Wilno, Kowno oraz Troki, poznając historię tych miejscowości. Mieliśmy też wizytę w samorządzie miasta Wilna, gdzie doradca do spraw edukacji i kultury Pani Alina Kowalewska opowiedziała nam o szkolnictwie w placówkach polskich w Wilnie. Zarówno goście, jak też gospodarze projektu zostali zadowoleni.

Informacje o wydarzeniu w innych mediach:

Radar wileński ZW

Portal L24