2022-10-14

• Uczniowie 8 b klasy spędzili słoneczne jesienne popołudnie w historycznie ważnym miejscu - Kernowie. Naszą podróż rozpoczęliśmy od edukacji o archaicznych naczyniach. Uczniowie zapoznali się z naczyniami archeologicznymi z różnych epok (od skóry, gliny, kory lipowej, drewna itp.) oraz możliwościami ich rekonstrukcji, a także swymi ręcami lepili gliniane garnki i kubki. Później uczniowie czekali na wyjątkowe spotkanie z jeleniami, podczas której karmili szlachetne zwierzęta, dowiedzieli się o ich życiu. Wycieczka zakonczyla sie piknikiem na przyrodzie: uczniowie piekli kiełbaski na ogniu, grali w gry sportowe i cieszyli się byciem razem! Wróciliśmy do Wilna pełni pozytywnych emocji!

• Edukacja nietradycyjna w Muzeum Kolejnictwa. Uczniowie GIa kl. wyruszyli w Kolorową podróż edukacyjną.
Znajomość historii kolei litewskich zaczyna się na dworcu w Wilnie. Sto lat temu kursowały tu pierwsze pociągi niepodległej Litwy, a dziś część wyposażenia można oglądać w Muzeum Kolejnictwa. W trakcie modernizacji wewnętrznej ekspozycji na drugim piętrze mozna obejrzeć historyczne eksponaty sprzętu kolejowego.

• Uczniowie 8a klasy, w towarzystwie "swoich wychowawców" p.Haliny I p.Mieczysława Zimińskich, wyruszyły do Skyparku w Wilnie.Skypark to świetne miejsce nie tylko dla maluchów do aktywnego spędzania czasu, ale także dla ekstremalnych śmiałków do bezpiecznego uczenia się nowych sztuczek.Szaleństwu nie było granic!

• 7b - Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach, wystawa figur z recyclingu, rejs statkiem po jeziorach augustowskich oraz Sanktuarium w Studzienicznej.

• 7 pażdziernika skoro świt wyruszyliśmy w stronę Rygi. Najpierw w Muzeum Techniki oglądaliśmy samochody, zaczynając od tych najstarszych, skonstruowanych przez pana Benza, poprzez przedwojenne, z czasów wojny i nieco pózniejsze. Naprawdę było co oglądać. Póżniej zwiedzaliśmy starówkę Rygi, z wieży kościoła św. Piotra podziwialiśmy panoramę miasta. A ,, na deser,, mieliśmy spacer po Jurmale i odpoczynek nad morzem. Piękna pogoda, szum morza, spokój...Aż nie chciało się wracać do domu. Klasy IIIA i IIIB

• Wiesz kim jest sowa? Więcej o sowie w ,, Parku Sów” się dowiesz.
7 października uczniowie klas 1-4 wybrali się na wycieczkę edukacyjną do ,,Parku Sów". Podczas lekcji edukacyjnej pogłębiliśmy wiedzę o tych pięknych, inteligentnych ptakach. Poznaliśmy wiele ciekawostek z ich życia. Usłyszeliśmy odpowiedzi na wiele pytań: Ile gatunków sów jest na świecie? Ile gatunków zamieszkuje w lasach litewskich i polskich? Dlaczego sowy poruszają się lotem bezszelestnym? Co to są wyplówki? Ile lat żyje sowa na wolności i w niewoli?
Pogoda nam dopisała. Wróciliśmy pełni wrażeń i wiary, że edukacja przyrodnicza ma sens.

• Klasa Ib - Muzeum Celne.
Uczniowie zapoznali się z historią celną, ze szczegółami tragedii w Miednikach, a także kiedy i jak odbywają się konfiskaty celne. Dowiedzieli się też o tym, jak się szykuje psów do służby celnej.

• 7 października uczniowie klasy 10b wraz z wychowawczynią Mirosławą Salnik zwiedzili Muzeum Energetyki i Techniki. Ekspozycja pozwoliła uczniom zapoznać się z wyposażeniem pierwszej w Wilnie elektrowni publicznej, a także przejść się wśród jej kotłów parowych, turbin, generatorów, kondensatorów i skomplikowanych rurociągów. Następnie uczniowie mogli zapoznać się z interaktywną ekspozycją muzeum, której celem było przedstawienie nauk przyrodniczych w zrozumiały dla młodzieży sposób. Wycieczka wywarła na uczniach dużo pozytywnych wrażeń i zostawiła pozytywny ślad w pamięci uczniów.
    Uczennica IIb - Patrycja Makow
  • Październik... Tradycyjny dzień wycieczek. Klasy 6A i 7A zmierzają w kierunku Polski. Pierwszym miejscem zwiedzanym przez uczniów jest Studzieniczna, którą 9 czerwca 1999 roku odwiedził papież Jan Paweł II. Ze Studzienicznej stateczkiem płyniemy do Augustowa, miasta do którego często przyjeżdżał król polski Zygmunt August, ostatni z dynastii Jagiellonów. Przewodnik zapoznaje nas z historią tego miasta, a nstępnie jedziemy do Suwałk, miasta w którym urodziła się polska poetka i pisarka Maria Konopnicka. Muzeum znajduje się w rodzinnym dworku poetki. Jest to stary dworek, ale wnętrze ma współczesne. Czeka nas tu ciekawa lekcja o życiu i twórczości M. Konopnickiej.
    Pełni wrażeń wracamy do domu.