2022-09-12

9 września w Liceum im. Adama Mickiewicza odbyło się tradycyjne ,,Narodowe Czytanie", w tym roku szczególne, bowiem na czytanie zostały wybrane ,,Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
200 lat temu w Wilnie, w oficynie Józefa Zawadzkiego, został wydany zbiorek poezji Adama Mickiewicza, który zapoczątkował epokę polskiego romantyzmu, a rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego.
Wydarzenie to jest szczególne dla Polski, ale i dla Litwy, Wilna i dla naszej szkolnej społeczności.
W tym roku udział w czytaniu wzięło kilka pokoleń :od uczennicy 4 klasy początkówki, do czniów III-IV klas gimnazjalnych, dyrektor liceum Pani Iwony Czerniawskiej , wicedyrektor Pani Lilii Zaricznej, zasłużonej polonistki Pani Ludmiły Siekackiej, a nawet absolwenta naszej szkoły.
W szkolnej auli zgromadziła się ogromna rzesza uczniów. Na sali zapanowało zupełne wyciszenie się, tak uczniowie przeżywali płynące z czytanych utworów momenty grozy, niezgodę na niesprawiedliwość i zbrodnię.
Były także momenty, które rozładowywały to napięcie i wywowyłały śmiech.
Dzisiaj po raz kolejny zrozumieliśmy, że takie spotkania łączą nas, nie ma tu różnicy ani wiek, ani status społeczny, jesteśmy jedną rodziną.​
Mamy nadzieję, że ta tradycja będzie pielęgnowana przez następne pokolena i zachęci młodzież do sięgania po arcydzieła polskiej literatury.