2022-02-09

Tak się nazywa program Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN) w Warszawie. 7 i 8 lutego 2022 roku ten program profilaktyczny był realizowany w naszej szkole. Uczestniczyli w nim uczniowie klas ósmych i pierwszych licealnych. Program prowadzili trenerzy IPZIN Pan Michał Czerwiński i Pani Natalia Witerek razem z uczącymi się na trenerów tego programu osobami z instytucji Wileńskich. Realizowanie programu w naszej szkole stało się możliwe dzięki współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Wilnie, która razem z IPZIN i Fundacją Sieć Życia na Malcie pracują w projekcie Erasmus+ „Pozytywny Potencjał Młodzieży”, celem którego jest dostosowanie i rozpowszechnienie „Archipelagu Skarbów” na Litwie i na Malcie.
Trenerzy programu pomagają młodym odkryć ogromny pozytywny potencjał, który znajduje się w każdym z nich i uwierzyć, że w ich życiu możliwa jest realizacja najgłębszych pragnień i marzeń, chociaż wymaga to trudów i wyrzeczeń. Pokazują znaczenie szacunku i wzajemnej pomocy w przyjaźni i miłości. Uczą jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Ukazują piękno sfery seksualności zachęcając jednocześnie młodzież do czekania z kontaktami seksualnymi aż do czasu, gdy będą gotowi zawrzeć trwały związek oparty na wierności.
Humor i poważne wykłady, kolorowe wzorowe materiały, wstawki muzyczne, ćwiczenia warsztatowe, wypowiedzi znanych osób, których młodzież uznaje za autorytetów, scenki teatralne, świadectwa rówieśników – to są najnowszym trendom metodycznym odpowiadające metody stosowane w realizowaniu programu.
W programie biorą udział nauczyciele i rodzice. Dla nich przekazane informacje o programie Archipelag Skarbów, które przydadzą się w rozmowach nad mądrymi wyborami życiowymi.