2022-02-03

W tym roku lekcje poświęcone holokaustowi zintegrowane były z historią Wilna, którego 699 rocznicę urodzin obchodziliśmy dwa dni wcześniej – 25 stycznia.
Na lekcjach wiedzy o społeczeństwie uczniowie Liceum zapoznawali się z życiem Żydów w przedwojennym Wilnie, ich wkładzie do historii miasta. Ogladaliśmy film o życiu w gettach wileńskich w okresie okupacji nazistowskiej. Film przybliżył uczniom realia życia w nieludzkich warunkach: głodzie, chłodzie, poniżeniu moralnym. Młodzież dowiedziała się, że nawet w czasach tak trudnych próbowali walczyć nie tylko za pomocą broni, ale też duchowo- tworzyli m. in. teatr. Dyskutowaliśmy czy w takich okolicznościach jest miejsce na kulturę.
Porównaliśmy zdjęcia Wilna przed początkiem II wojny światowej i po roku 1944. Na zdjęciach z okresu przedwojennego cały kwartał starego miasta zajmuje dzielnica żydowska. Jest gęsto zaludniony, dumnie wznosi się wielka synagoga. Po wojnie - gruzy, szkielety budynków. Wojna zmiotła zabudową starego miasta, taki też los spotkał jej mieszakńców...
Pamiętamy o ofiarach nazizmu i nie dopuścimy, by podobne bestialstwa się powtórzyły.