2021-11-15

W słoneczne piątkowe przedpołudnie uczniowie 3A klasy Liceum im. Adama Mickiewicza wybrali się z wizytą do pobliskiego laboratorium na wydziale Chemii i Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wileńskiego.

Po dotarciu na miejsce studenci wydziału zaprosili uczniów do przestrzennego laboratorium, gdzie każdy z uczestników miał przygotowane miejsce pracy i mógł się poczuć jak młody naukowiec. Uczniowie z ciekawością rozglądali się po pracowni chemicznej – wszystko tu było nowe, nieznane i tajemnicze. Lekcja rozpoczęła się od kilku doświadczeń, które pokazali studenci.
Okazało się , że z dichromianu amonu można wywołać prawdziwy wulkan. W głębszej miseczce umieszczono ten pomarańczowy proszek i za pomocą grzałki podpalono. Po chwili rozpoczął się „tajemniczy” proces rozkładu związku prowadzący do wydzielenia dużej ilości produktów gazowych, które rozrzucały porowaty tlenek chromu. Po zakończeniu reakcji wszystko wokół zasypane było ciemnozielonym pyłem.
Po jeszcze kilku eksperymentach, które wywoływały głośne „OHOOOO…”, uczniowie mogli wykonać samodzielnie masę plastyczną Slime, która, jak wiemy, daje poczucie odreagowania różnych emocji poprzez ugniatanie i dotykanie klejącej i ciągnącej się masy. Każdy z uczniów znalazł przy swoim stanowisku odpowiednio przyszykowane wcześniej substancje, kolby, szklane łyżeczki i barwniki. To wszystko pomogło młodym naukowcom wykonać samodzielnie swoją masę pod czujnym okiem studentów wydziału i,  na dodatek, w prawdziwej pracowni chemicznej. Uśmiechnięci, zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do szkoły.