2021-11-11

Uczniowie klas III oraz II Liceum im. A. Mickiewicza w Wilnie w ramach projektu „Tuk tuk širdele – būk sveika!“ spotkali się z przedstawicielami Litewskiego Stowarzyszenia Intensywnej Kardiologii i Medycyny Ratunkowej. Zainaugurował spotkanie trening cardio. Tego rodzaju aktywność pozytywnie wpływa na mięsień sercowy, układ krążenia, przepustowość żył oraz poprawia nastrój.
Podczas spotkania młodzież uzupełniła swą wiedzę o chorobach układu sercowo-naczyniowego, obejmujacych zarówno mięsień sercowy, jak i naczynia krwionośne. Dodać należy, że są one obecnie najczęstszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych, a na ich rozwój wpływ mają liczne czynniki, zarówno środowiskowe, jak i te związane z indywidualnymi zachowaniami i codziennymi nawykami. Pomimo rozwoju medycyny oraz nowoczesnych metod diagnozy i leczenia na choroby układu sercowo-naczyniowego na Litwie co roku umiera około 22 tys. osób.
Pracownicy medycyny ratunkowej przeprowadzili kurs pierwszej pomocy, w toku którego zaprezentowali, w jaki sposób powinna wyglądać niezwłoczna pomoc udzielana nie tylko osobom dorosłym, ale także małym dzieciom. Uczniowie mieli wspaniałą okazję poznać podstawowe techniki i nabyć umiejętności praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a rozwiązywanie quizów pomogło w utrwaleniu i sprawdzeniu nabytej w toku spotkania wiedzy. Zwycięzcy konkursów otrzymali atrakcyjne nagrody.