29-09-2021

17 września uczniowie Ia oraz 7b klas ze znanym leśnikiem Rajmondasem Ereminasem zwiedzili jeden z największych na świecie parków miejskich, czyli park Regionalny w Werkach. Park mieści się na prawym brzegu Wilii. Aż 77 proc. liczącej około 2 700 hektarów jego powierzchni zajmują lasy. Na jego terytorium mieści się 8 rezerwatów, Kalwaria Wileńska z Drogą Krzyżową i kościołem Znalezienia Krzyża Świętego, XVIII-wieczny kościół Świętej Trójcy i klasztor trynitarzy w Trynopolu, a także zespół dworski w Werkach z pałacem zaprojektowanym pod koniec XVIII wieku przez wybitnego Wawrzyńca Gucewicza. Park przy pałacu w Werkach został założony w końcu XVIII w  jest jednym z najpiękniejszych dzieł znanego francuskiego architekta krajobrazu Édouarda François André. Do naszych dni dotrwała tylko część dawnego piękna.
 Leśnik opowiedział o egzotycznych, unikatowych drzewach, które zachowały się w parku. Między innymi o wielu gatunkach lip, o najstarszym na Litwie modrzewie, żywotniku zachodnim, klonie jaworowym, jesionie pensylwańskim, topoli berlińskiej, orzechu szarym i in. Pokazał ciekawe zakątki parku np. miejsce pogańskiej świątyni Lizdejki, to miejsce jest szanowane przez osoby pielęgnujące dawne zwyczaje i wiarę Bałtów. Uczniowie z tarasu obserwacyjnego podziwiali piękno panoramy Wilii.