2021-05-03

3 Maja 1791 roku Sejm Rzeczypospolitej uchwalił pierwszą w Europie Konstytucję. W tym roku przypada 230 rocznica uchwalenia tego dokumentu.

Uczniowie liceum, w celu uczczenia tego tak ważnego dla Polski i Litwy wydarzenia, przygotowywali prezentacje, quizy, krzyżówki. Podczas lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie rozważaliśmy o znaczeniu tego wydarzenia dla obu naszych krajów. Oglądaliśmy fimy edukacyjne przybliżające okoliczności przyjęcia ustwy zasadniczej. Podczas dyskusji uczniowie byli zgodni, że zmiany w ustroju państwa, które przewidziała Konstytucja były bardzo postępowe i korzystne dla kraju. Niestety, ustawa obowiązywała jedynie 14 miesięcy, gdyż konserwatywana szlachta i nieprzyjazne Rzeczypospolitej sąsiedzi dokonali kolejnego rozbioru.
Mimo rozbiorów pamięć o drugiej w dziejach świata spisanej konstytucji narodowej pomagała żyjącym pod rozbiorami Polakom  dążyć do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa.