2020-12-11

W ostatnich dniach odchodzącego roku w Liceum Adama Mickiewicza odbyło się podsumowanie

międzynarodowego projektuRazem dla Edukacji. Regiony zakorzenione – regiony wykorzenione - miejsca ważne dla naszej historii. Goście z Łodzi, którym pandemia koronawirusa zniweczyła plany odwiedzenia Wilna, a także uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na zdalną lekcję języka polskiego, która była poświęcona wileńskiemu okresowi i jego roli w twórczości Tadeusza Konwickiego. Polonistka Elwira Bielawska wraz z maturzystami Elizą Raińską i Darkiem Kułakowskim przybliżyli sylwetkę znanego prozaika, scenarzysty oraz reżysera. W toku lekcji były zaprezentowane fakty biograficzne oraz historyczne, wywiady, zdjęcia archiwalne, urywki filmu dokumentalnego o roli Kolonii Wileńskiej w życiu Konwickiego , fragmenty powieści ,,Kronika wypadków miłosnych” oraz kadry z filmu o tym samym tytule w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Po lekcji zdalnej odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego. W ramach projektu zostały też  nakręcone filmiki prezentujące przygotowanie dań regionalnych Wileńszczyzny oraz Łodzi.
Koordynatorzy projektu Lilija Zaricznaja oraz Marcin Paździor podziękowali uczestnikom za współpracę i zaprosili do wspólnego zdjęcia. Projekt został sfinansowany ze środków Stowarzyszenia Wspólnota Polska.