2020-10-16
16 października w Liceum Adama Mickiewicza odbył się konkurs „ Zdrowe żywienie”, którego celem jest upowszechnienie wśród uczniów zasad  zdrowego żywienia oraz kształtowanie wzorców zdrowego stylu życia. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Uczniowie gimnazjalnej Ia i Ib klasy z Panią Donatą Berdiuginą zapoznali się z programem zdrowego żywienia , przypomnieli sobie wiele zasad i reguł, którymi należy się kierować, aby zachować zdrowie na długie lata..  Pierwsza część była związana z przygotowaniem ulotki, filmiku albo reklamy propagującej zdrowy styl życia, następnie uczniowie mieli możliwość wykonać prezentację poświęconą zasadom zdrowego żywienia. Uczniowie wykonali fantastyczne prace. W toku  takich zajęć kształciły  odpowiednie nawyki żywieniowe i rozwijały kreatywność.
Nauczycielka biologii Pani Laura Šablevičienė na lekcji przyrody dla klas 6. zaprezentowała raport „Wpływ żywienia na zdrowie”, w trakcie którego zapoznała uczniów z czynnikami decydującymi o jakości i długości życia człowieka. Wyjaśniła znaczenie przestrzegania najważniejszych zasad żywienia: umiaru, różnorodności, równowagi. Uczniowie dowiedzieli się, że jedzenie jest ważne, aby zapobiegać chorobom i zachować zdrowie, że ​​ważne jest przestrzeganie diety i regularne odżywianie , że o zdrowej diecie mówimy wtedy, gdy organizm otrzymuje wszystkie składniki i energię, potrzebne do utrzymania idealnej wagi.
Uczniowie 6a i 6b kl.  z zainteresowaniem badali piramidę zdrowego żywienia. Następnie mieli możliwość wyboru i umieszczenia zdjęć potraw na „piętrach” piramidy. Aby utrwalić wiedzę na temat zdrowego odżywiania, uczniowie odpowiadali na pytania testowe oraz wykonywali ciekawe zadania.