2020-11-07

14 października w liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie świętowano Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Jest to ogólnoświatowe wydarzenie, zainicjowane przez stowarzyszenie WEEE w celu ochrony środowiska naturalnego.
W tym dniu uczniowie liceum pogłębiali wiedzę proekologiczną rozwiązując krzyżówki, oglądająć filmiki, dyskutując. Podczas takich spotkań są promowane prawidłowe nawyki związane z pozbywaniem się elektrośmieci. Do elektrośmieci zaliczamy każdy zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, czyli zepsute pralki, stare lodówki, telewizory, komputery, świetlówki i wszelkie inne sprzęty zasilane prądem lub bateryjnie. Podkreślić przy tym należy, że elektrośmieci są odpadami niebezpiecznymi. Zawierają bowiem wiele szkodliwych substancji, jak rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu, które po wydostaniu się z zardzewiałej lodówki, stłuczonego kineskopu telewizora lub rozbitych świetlówek przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza.