Październik 2020 r.
Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie zwraca szczególną uwagę na to, by nie tylko kształcić, ale też zaszczepiać w sercach młodych ludzi dobroć, tolerancję, chęć niesienia pomocy. W tym celu jak co roku został zrealizowany projekt ,,Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”, w ramach którego zorganizowano akcję charytatywną „Puszka dla głodnego brzuszka”. Jej celem było pozyskanie suchej karmy, koców oraz zabawek dla czworonogów ze schroniska „Tautmilės prieglaudėlė”.
Społeczność liceum zebrała 188 kg karmy dla psów i kotów, a także legowiska, koce oraz zabawki, które zostały przekazane podopiecznym schroniska. Pracownicy placówki, którzy na co dzień pomagają zwierzętom, opowiedzieli, jak funkcjonuje takie miejsce. Dzieci były poruszone losem bezdomnych psów. Uczniowie mieli okazję wystąpić w roli wolontariuszy, wyprowadzili więc pieski na spacer do lasu, karmili je, sprzątali. Jeżeli ktoś nie może mieć psa, to schronisko zaprasza w weekendy całe rodziny. Można w wolnym czasie zabrać psa na spacer i zająć się nim chociaż przez chwilę. Zwierzęta uwielbiają spacery i bardzo potrzebują czułości oraz opieki człowieka.
Organizatorem tego przedsięwzięcia w naszym liceum są Panie Donata Berdiugina i Laura Šablevičienė. Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom za hojność i duże zaangażowanie w akcję na rzecz zwierząt. Razem możemy wiele!