2023-08-24

Šiais metais per vasaros atostogas Lietuvos lenkų mokyklų draugija „Macierz Szkolna“ grupei mūsų licėjaus mokinių įteikė kvietimą į savaitės trukmės vasaros stovyklą Vroclave. Už šį kvietimą ypatingai dėkojame kelionės organizatoriams ir rėmėjams Žemutinės Silezijos vaivadijos valdybai ir TVP Wroclaw fondui, taip pat nepakartojamiems koordinatoriams: Błażej Szymczak, Ewa Skinderowicz ir Wiktor Szanin. Mokinių grupe rūpinosi mūsų licėjaus mokytojos: Halina Zimińska, Henrika Ruzgienė ir licėjaus direktoriaus pavaduotoja Jolanta Bojarowicz.
Iš Vilniaus išvykome ankstyvą liepos 24-osios rytą, o grįžome – liepos 31-ąją. Kelionė autobusu buvo gana ilga, bet prabėgo ramiai ir sėkmingai. Atvykę ir įsikūrę Žemutinės Silezijos specialiojo ugdymo centre Nr. 12 dar spėjome maloniai ir įdomiai pabendrauti su kelionės koordinatoriais, pavakarieniauti ir pasigrožėti išpuoselėta aplinka.
Kitą dieną vykome į Hidropolį, esantį Groblio ekologinio ugdymo centre. „Hydropolis“ – tai vieta, kur multimedijos technologijos, interaktyvios instaliacijos, tikros kopijos ir modeliai bei interaktyvūs ekranai skirti vienam – pavaizduoti vandenį iš skirtingų, patrauklių perspektyvų. Kiek vėliau nuvykome į Sky Tower – penkiasdešimties aukštų dangoraižį, leidžiantį iš 200 metrų aukščio pasigrožėti Vroclavo kraštovaizdžiu. Vakare po vakarienės vaikščiojome ir grožėjomės nykštukų skulptūrų, vaizduojančių iškilias Vroclavo asmenybes, pėdsakais. O jų iš viso mieste yra net daugiau nei 2000!
Trečiadienio dieną nuotaikingai leidome laiką tarp užburiančių grožiu ir didybe uolų, pavadinimu „Błędne Skały”. „Błędne Skały”, arba vaizdingasis Uolų Labirintas, yra Skalniako šlaitų 852 m aukštyje, Lenkijos ir Čekijos pasienio Centriniuose Sudetuose. Pramoga paliko neišdildomų įspūdžių. Po pietų turėjome pamoką, kurią vedė Žemutinės Silezijos pedagoginės bibliotekos darbuotojai. Užsiėmimų metu plačiau susipažinome su Žemutine Silezija ir jos paminklais.
Ketvirtąją dieną Kraštovaizdžio parke esančiame Barycz slėnyje mūsų laukė pasakiška kelionė baidarėmis. Grožėjomės nuostabiais upės kranto, miškų ir laukų vaizdais. Vakare nuvykome į Siemacha Spot Magnolia Park centrą. Siemacha – tai unikali susitikimų vieta jauniems žmonėms, kurie kuria energijos ir idėjų kupiną bendruomenę, o savo talentus paverčia įvairiais įgūdžiais, suteikiančiais galimybę lengviau pradėti suaugusiųjų gyvenimą. Būtent čia turėjome galimybę susipažinti su mokiniais iš Lenkijos ir Ukrainos, kartu dalyvavome įdomiuose laipiojimo siena, šokių, dziudo ir maisto gaminimo užsiėmimuose. Ten pat vyko iškilmingas susitikimas su Žemutinės Silezijos vaivadijos maršalkos pavaduotoju Marcinu Krzyżanowskiu ir TVP Wrocław komanda. Puikiai praleidę laiką grįžome į centrą.
Kitą dieną išvykome į dienos kelionę į anglių kasyklą Nowa Ruda. Pirmą kartą gyvenime leidomės į kasyklos požemius, kur mūsų laukė paslaptingos būtybės išdaigos, įtaigūs gido pasakojimai, ypač įstrigo atmintyje vaikų išnaudojimas kasyklose, ir pasivažinėjimas siauruku. Kelionė buvo nepaprastai įdomi. Po vakarienės nuėjome į miestą apžiūrėti nepakartojamo multimedijos fontano. Tai didžiausias tokio tipo objektas Lenkijoje ir vienas didžiausių Europoje, turintis beveik hektaro plotą, 800 šviesos taškų, 300 vandens purkštukų ir 3 priešgaisrinius purkštukus. Daugelio turistų dėmesį patraukia Multimedijos fontanas. Po ekskursijų dienos buvome pavargę, bet pakeliui dar turėjome jėgų traukti dainas ir smagiai šnekučiuotis.
Kitą dieną, šeštadienį, pamatėme lenkams svarbią vietą – Panoramą Racławicką. Tai kūrinys, skirtas 100-osioms Kosciuškos sukilimo metinėms ir vienintelei sukilimo mūšio pergalei paminėti. Po intensyvios ekskursijų dienos vakare ramiai pasivaikščiojome po Ostrów Tumski, kuriame pasidaliję į grupeles turėjome sukurti trumpą filmuką apie viešnagę Vroclave.
Sekmadienį dalyvavome Šv. Mišiose, skirtose klausos negalią turintiems asmenims. Po Šv. Mišių kunigas Tomasz mus išmokė kai kuriuos žodžius parodyti gestų kalba. Vėliau nuvykome į Vroclavo zoologijos sodą, kuris yra didžiausias Lenkijoje ir jame galima pamatyti daug įvairių egzotiškų gyvūnų. Netikėtumas tas, kad bekeliaujant į autobusą mus užklupo fantastiškas lietus. Taip nuotaikingai baigėsi mūsų viešnagė Lenkijoje.
Išvykome pirmadienio rytą, kupini susižavėjimo ir prisiminimų, atsisveikindami su gražiuoju Vroclavu.
Visos grupės vardu už stovyklos organizavimą dar kartą norime padėkoti kelionės organizatoriams ir rėmėjams Žemutinės Silezijos vaivadijos valdybai bei TVP Wroclaw fondui, koordinatoriams Błażej Szymczak, Ewa Skinderowicz ir Wiktor Szanin, Žemutinės Silezijos specialiojo ugdymo centro direktorei už jaukią viešnagę dvarelyje, vairuotojui Artūrui, kuris mus vežiojo visą savaitę, virtuvės darbuotojoms, kurios nepaprastai skaniai maitino, o taip pat mūsų rūpestingoms globėjoms, kurios parodė didelį atsidavimą savo darbui.

P.S. Mūsų nuomone, tokios kelionės, kuriose lenkų kalbos mokymasis ir įvairios edukacinės veiklos derinamos su poilsiu, yra nepaprastai svarbios ir įtaigios. Mokiniai ne tik girdi ir komunikuoja taisyklinga lenkų kalba, bet ir plečia savo kultūrinį akiratį.

Straipsnio autoriai – Vilniaus Adomo Mickevičiaus licėjaus mokiniai: Anna Maria Bojarowicz, Bogusław Bojarowicz, Agata Mackiewicz, Marta Šakalytė.