2022-02-03

Šiais metais Holokausto minėjimas buvo integruotos su Vilniaus istorija, kurio 699-asis gimtadienis buvo minimas dviem dienomis anksčiau – sausio 25 d.
Pilietiškumo pamokos metu mūsų licėjaus mokiniai sužinojo apie žydų gyvenimą prieškario Vilniuje ir jų indėlį į miesto istoriją. Žiūrėjome filmą apie gyvenimą Vilniaus getuose nacių okupacijos metais. Filmas supažindino mokinius su gyvenimu nežmoniškomis sąlygomis: badu, šalčiu, moraliniu pažeminimu. Jaunimas sužinojo, kad net tokiomis ribinėmis situacijomis žmonės stengėsi kovoti ne tik ginklu, bet ir sugebėjo puoselėti kultūrinį gyvenimą. Renginio metu samprotavome, ar tokiomis aplinkybėmis yra vietos kultūriniam gyvenimui.
Palyginome Vilniaus nuotraukas iki Antrojo pasaulinio karo ir po 1944 metų. Prieškario laikotarpio nuotraukose visą senamiesčio kvartalą užėmė žydų kvartalas, kuris buvo tankiai apgyvendintas, išdidžiai stūksojo didžioji sinagoga. Deja, po karo beliko tik griuvėsiai, pastatų griaučiai. Karas nušlavė senamiesčio pastatus, toks buvo ir jo gyventojų likimas...

Prisimename nacizmo aukas ir neleisime, kad panašūs žiaurumai pasikartotų.